Czym jest fala uderzeniowa?

Niezwykła skuteczność tej metody leczenia opiera się na zastosowaniu innowacyjnych urządzeń generujących falę uderzeniową dwóch różnych rodzajów.

Pierwsze  z nich- produkcji renomowanej niemieckiej firmy WOLF- wykorzystuje zjawisko emisji piezoelektrycznej, a fala generowana przez nie charakteryzuje się skupieniem wiązki energetycznej (stożek skierowany ostrzem w głąb tkanek).
 


Urządzenie to posiada możliwość regulacji siły wiązki i- co stanowi o jego wyjątkowości, głębokości penetracji w zakresie 5 do 40 mm.

Jest stosowane w celu opracowywania i precyzyjnego niszczenia pojedynczych zwapnień, ognisk zwłóknień i zmian zwyrodnieniowo- zapalnych.

Drugie urządzenie firmy Shock Master (oparte na technologii i podzespołach renomowanej niemieckiej firmy- Storz)  generujące rozproszoną wiązkę energii (odwrócony stożek- skierowany podstawą w głąb tkanek), stosowane do opracowywania dużych powierzchni objętych procesem chorobowym, o głębokiej penetracji- do 85 mm szczególnie przydatne w walce z bólem i chorobą zwyrodnieniową dużych stawów i rozległych powierzchni.

Leczenie pacjenta rozpoczyna się poprzez lokalizację obszaru bólu (palpacyjnie) i za pomocą próbnej wiązki fali skupionej (FSWT)

W przypadkach bardziej skomplikowanych może być potrzebne zobrazowanie zmian, najlepiej na podstawie badania USG, albo rezonansu magnetycznego, pomocne bywają też zdjęcia RTG.

Po dokładnym zlokalizowaniu zmian, ich rozległości i głębokości, kieruje się na nie fale uderzeniowe, generowane przez pierwsze urządzenie wiązką skupioną, rozpoczynając od mięśniowo-powięziowych punktów spustowych bólu, regulując głębokość wnikania za pomocą nakładek żelowych o różnej grubości.

Nakładki zmniejszają również natężenie fali na powierzchni skóry i czynią zabieg bezbolesnym.
 

Następnie cały obszar zmian wraz z otaczającymi tkankami miękkimi poddaje się działaniu wiązką fali rozproszonej, generowanej mechanicznie przez drugie urządzenie.

Już po 2-3 zabiegach tą połączoną metodą ponad 91 % pacjentów odczuwa znaczną redukcję bólu lub jego całkowite ustąpienie.

Fala uderzeniowa powoduje mechaniczne mikrouszkodzenia tkanek bez, lub ubogo naczyniowych, głównie tkanki włóknistej będącej głównym składnikiem zmian zwyrodnieniowych i pourazowych, wywołując również kawitację istniejących zwapnień.
 

Uszkodzone tkanki są usuwane z organizmu na drodze absorpcji molekularnej, fagolizy i zastępowane są pełnowartościową tkanką właściwą dla danego narządu.

Zmiany stopniowo regenerują się aż w końcu zostają wyleczone.

Działanie fal uderzeniowych wzmaga miejscowe procesy odpornościowe i regeneracyjne zwiększając miejscowe wydzielanie czynników wzrostu, pobudzając i orientując okoliczne komórki macierzyste.

Poprawia metabolizm tkankowy oraz polepsza krążenie krwi i chłonki, przyspiesza procesy naprawcze stymulując organizm do samo wyzdrowienia.Powoduje tłumienie wyzwalania impulsów bólowych poprzez zmniejszenie ilości neuroprzekaźników w obrębie zakończeń nerwowych  zmienionych chorobowo tkanek.

Połączenie fali piezoelektrycznej z obrazowaniem USG w czasie rzeczywistym pozwala z chirurgiczną precyzją wyeliminować pojedyncze zwapnienia, skostnienia i osteofity.

Również w medycynie sportowej terapia falą uderzeniową staje się wartościowym środkiem terapeutycznym.

Ta terapia jest niezmiernie pomocna w sporcie wyczynowym, gdzie czas powrotu do zdrowia ma duże znaczenie i często decyduje o sukcesie sportowca.

Najnowsze badania dowodzą, że można z doskonałym powodzeniem poddawać działaniu świeże urazy i kontuzje, gdyż poprzez odprowadzenie nadmiaru płynu limfatycznego i zamknięciu uszkodzonych naczyń włośniczkowych (wywołanie obkurczenia kapilar w sąsiedztwie wynaczynionej krwi) przeciwdziała powstawaniu dużych obrzęków, krwiaków i siniaków.
Najlepsze efekty uzyskuje się w tych przypadkach do 6-8 godzin od wystąpienia urazu.

Im wcześniej przeprowadzona jest terapia, tym lepsze są efekty.

Pozytywne rezultaty leczenia szacuje się w tych stanach - w zależności od szybkości podjętego bezpośrednio po urazie leczenia - od 80-60%.

 

 

 


Według najnowszych badań, co potwierdza nasza obecna praktyka, najlepsze efekty terapeutyczne
w leczeniu falą uderzeniową osiąga się poprzez jednoczesne zastosowanie dwóch rodzajów fali.

Oferta leczenia Falami Uderzeniowymi Generowanymi Zewnątrzustrojowo (ESWT) kierowana jest do wszystkich Pacjentów.

 

 


 

 


Wiscosuplementacja to dosłownie: wzbogacenie lepkości, a w dowolnym tłumaczeniu: „poprawa smarowania dostarczenie suplementów dla odżywienia chrząstki stawu”.

Efekt ten uzyskujemy z pomocą specjalnych preparatów, które podawane w iniekcji do wnętrza stawu  zwiększają lepkość mazi stawowej.

 

MD-NECK
MD-THORACIC
MD-LUMBAR
MD-SHOULDER
MD-HIP 

 
 

medict.pl / 2012-2013

Do góry